Diagram 1: Rozhodující element v partii
V pozicích se vyskytuje mnoho jednotlivostí, které musíme zohlednit. Tyto prvky mohou být trvalého rázu (pěšcová struktura, materiál, postavení králů). Anebo přechodného rázu (aktivita figur, hrozby).
V každé pozici jsou faktory, které jsou dominantní a určují její ráz. Je důležité umět je správně určit.
Bílý myslel, že je situace v centru natolik pevná, že zahrál chybné 1.Jg5 s myšlenkou útoku. Černý ale správně usoudil, že rozhodujícím elementem jsou aktivita, vývin a bezpečí krále. Zahrál 1...Jxd4 2.cxd4 Dxd4 s výhodou černého.
Diagram 2: Materiál
První, co každý šachista udělá, když uvidí poprvé pozici, že spočítá figurky na šachovnici. Zahajuje tím hodnocení pozice. Materiál je jednoduché spočítat. V naší situaci má bílý více věž za střelce a pěšce.
Spočítat body umí každý, ale všímat si jemnějších nerovností si musíme taky. Může být na šachovnici dvojice střelců nebo střelec proti jezdci. Případně dvě věže za dámu a další formy nerovnováhy.
Materiál vyhodnotit umí každý. Ale ne vždy je to právě ten rozhodující element. Tak jako v naší pozici, kde černý stojí lépe díky převaze v centru a dvojici střelců.
Diagram 3: Pěšcová struktura
Pěšcová struktura udává ráz partie. Podle ní určujeme otevřené, polozavřené a zavřené pozice.
Pěšcová struktura nám ukazuje slabiny v pozici. Jsou jimi: slabé a silné body, slabí pěšci v podobě izolovaného pěšce, dvojpěšce či opožděného pěšce.
Na šachovnici může být i volný pěšec, který umí rozhodnout partii. Důležitá je také celistvost pěšcové struktury a také postavení v centru. Na diagramu má černý celistvou pěšcovou strukturu. Jedinou slabinou je opožděný pěšec e6. Bílý má slabé pěšce a4 (izolovaný pěšec) a c3 (opožděný pěšec).
Diagram 4: Aktivita figur
Aktivita figur je jedním z nejdůležitějších elementů pozice. Bez rozehraných a aktivních figur nepůjde dát soupeři mat. Aby byly figury aktivní a pohyblivé, musíme pro ně hledat otevřené linie.
Důležité jsou opěrné body, kde budou figury stabilní a dělat důležitou práci. Aktivita může vynahradit i materiální nedostatky a často vede k ohrožení soupeřova krále.
Jedním způsobem boje může být tzv. princip omezení. Styl hry, kdy záměrně bráníme soupeři v získávání aktivních pozic pro jeho figury. V této pozici bílý zesílil postavení své věže tahem 1.Vg4. Věž míří bude na 4. řadě, účinně manévrovat.
Diagram 5: Bezpečí krále
Postavení krále je jedním z nejdůležitějších prvků v hodnocení pozice. Mat je cílem hry a proto král, který nemá kryt pěšců a podporu svých figur, může být velkou nevýhodou.
Za odhalení krále je často obětován i materiál, tak abychom narušili jeho obranu. Bezpečí krále je důležité už od zahájení.
V naší pozici bílý pokračoval 1.Vh8+ a po 1...Kd7 2. Df2 Vxg5 3. Df4 Dc4 4. 0-0-0 měl bílý díky bezpečněji umístěnému králi výraznou výhodu.
Diagram 6: Trvalé faktory pozice
Trvalé faktory pozice jsou takové, které se nezmění za pár tahů. Zejména materiál a pěšcová struktura.
Zde máme pozici s dvojicí střelců. To je výhoda černého. Bílý má převahu jednoho pěšce. Oba faktory jsou trvalého charakteru. V hodnocení pozice je třeba určit rozhodující element, který je nejvýznamnější a zajišťuje výhodu v pozici.
Na základě hodnocení pozice je klíčové stanovit správné plány hry. Například vyměnit soupeři dvojici střelců, převést pozici do koncovky nebo vniknout do soupeřovy pozice přes otevřený sloupec.
Diagram 7: Dynamické faktory v pozici
Dynamické faktory pozice se během partie vyvíjí. Musíme je využít rychle, dokud je soupeř nedokáže eliminovat. Mezi dynamické faktory patří prostor, rozdíly v aktivitě a souhře figur, náskok ve vývinu.
Metodou realizace dynamických faktorů je často jejich výměna za nějakou trvalou výhodu.
V této pozici má bílý velký náskok ve vývinu. Bílý ho využije k útoku na soupeřova krále. Zahraje 1.Jxe6 a po 1...Dxe5 2.Jc7+ Dxc7 3.De2+ Je5 přišlo rozhodující 4.Dxe5+ Dxe5 5.Vd8 mat.
Šachové testy:
Naučit se víc o Hodnocení pozice:
M.Beil: Tři části šachové partie
P.Herejk: Metodická příručka pro učitele a trenéry šachu
P.Herejk: Sbírka šachových úloh
M.Beil: Šachová cvičebnice 6. díl
M.Beil: Šachová cvičebnice 7. díl
R.Biolek: Základy strategie
R.Biolek: Plán v šachové partii
R.Biolek: Kapitoly ze strategie 1
R.Biolek: Šachy. Hra fantazie
A.Suetin: Škola šachové strategie a taktiky
L.Pachman: Střední hra v šachové praxi
L.Pachman: Moderní šachová strategie
A.Nimcovič: Můj systém
A.Nimcovič: Můj systém v praxi
P.Herejk: Základní výcvik začátečníků na webu ŠSČR
Související témata:
Značky pro hodnocení tahů a pozic
Odkazy:
(autor: Zdeněk Holeksa, stav: hotovo)