Diagram 1: Malé centrum
V pozici je u jednoho ze soupeřů centrální pěšec. Druhý má pěšce na 6., v případě bílého na 3. řadě. Silnější je samozřejmě pěšec postavený v centru, který zajišťuje své armádě větší prostor a opěrné body pro útok na krále. Druhou možností je prosazení postupu e5, které díky lepším figurám může taky vést k zisku převahy.
Soupeř má méně prostoru. Velice obtížně se mu bude přecházet pátá řada. K vyrovnání povedou tahy d5 nebo f5. Pozice je bez slabin, tak každá výměna mu může pomoci, což vyplývá i z malého prostoru.
Diagram 2: Boční vývin střelce na b2
Vývin střelce zavedl do praxe S.Tarrasch. Tento vývin je velice nepříjemný směrem k poli g7 černého. Bílý bude pokračovat jezdcem na f5 a dále bude zesilovat tlak na toto pole. 1.g4. Černý bude usilovně bránit převodu jezdce přes e2. Bílý systematicky ruší hrozby černého po přesunu jezdce. Teď kryje f5.
1...Da5 2.Vd1. Utíká věží. 2...Db6 3.h4. Kontroluje pole g5, kam chtěl jezdec. 3...Je5 4.Vg3 Jf7 5.f3. Pokryl pěšce a jezdec nezadržitelně míří na f5 a ve spojení s tahem g5 se černá pozice už sesype.
Diagram 3: Útok na krále
Bílý dostane černého pod tlak. Pole f6 je klíčové a bílý si dá práci, aby dáma nedostala šanci zazářit v obraně. 1.Jd5 De5 2.f4 Dxb2 3.Vb1. Hon na dámu proběhl úspěšně. Pole f6 je bez ochrany a král je odsouzen.
3...Da3 4.Jxf6 gxf6 5.Sxf6+ Kg8 6.Vb3. Dáma vykoupí svému králi pár tahů navíc jen svým životem.
Diagram 4: Přirozený vývin figur
Černý nachystal zisk figury po vyhnání jezdce. 1.Vad1 Bílý vše vyřešil vývinem věže a neztrácí čas.
1...De6 2.Dd3 c6 3.Je3. Černý bojuje proti aktivitě bílého, ale jeho figury stále stojí příliš vzadu.
3...f6 4.Jf5 Sc7 5.Vfe1 Vd8 6.c4. Bílý vyvinul všechny figury na ideální pole. Brání uvolňovacímu tahu d5 a chystá se na rozhodující útok.
Diagram 5: Postup centrálního pěšce
Bílý získal malou převahu, ale pro její udržení musí hrát energicky. 1.Je7+ Kh7 2.e5. Otevření centrálních sloupců je výhodné pro lépe postavené bílé figury. 2...Vfe8 3.exd6 cxd6 4.Jd4. Bílí jezdci navazují spolupráci a černá pozice je v problémech.
4...Vxe7. Černý odevzdává dvě věže za dámu. Bílý převahu udržel a tím se dostal do koncovky, ve které bude tahat za delší provaz. 5.Dxe7 Ve8 6.Dxe8 Sxe8 7.Vxe8.
Diagram 6: Slabost pěšce d6
Černý chystal tah d5, který by znamenal vyrovnání. Přípravný tah c6, ale oslabil pěšce d. Černý se rozhodl pro taktické krytí pěšce d6 a našel si náhradu na b2. 1.Sxd6! Sxd6 2.Vxd6 a4 3.Jd2 Dxb2. Ale po výměně pěšců kombinace pokračuje.
4.e5. Pěšec dostal volnou cestu k postupu a rozhodne partii. 4...Dxc2 5.Ve2 a bílý stojí na výhru.
Diagram 7: Změna struktury
Černý je postaven před zásadní otázku čím vzít. Lákavé je vzít pěšcem a získat symetrickou pozici, která by měla vést k vyrovnání, ale postavení jezdce bude potom méně aktivní.
1...dxe5 2.Jd5. Bílý rovnou vynucuje oslabení pole d6, které chce využít pro svého jezdce.
2...c6 3.Je7+ Kh8 4.Jf5 Vad8 5.Vad1 g6 6.Jd6. Jednoduchým manévrem se jezdec dostal na vytoužené pole a díky taktické hrozbě Jf7 stihne jezdce upevnit tahem c5.
Diagram 8: Postup f-pěšce
Černý bere pod kontrolu pole e5 i za cenu slabého pole e6. 1.f4. Bílý toho bude chtít hned využít. Postup pěšce f má za cíl upevnit na poli e6 postavení jezdce, který podpoří útok.
1...a5. Černý nemá možnost zastavit pěšce v jeho cestě, protože by mohl bílý postupovat e pěšcem. 2.f5 Vff8 3.Je6. Jezdec vstoupil do tábora černého a svým dohledem znemožní černému účinnou obranu.
Šachové testy:
Test typových pozic (připravujeme)
Naučit se víc o Malém centru:
P.Herejk: Metodická příručka pro učitele a trenéry šachu
P.Herejk: Sbírka šachových úloh
R.Biolek: Základy strategie
R.Biolek: Plán v šachové partii
R.Biolek: Kapitoly ze strategie 1
R.Biolek: Šachy. Hra fantazie
V.Hora: Vybrané typové pozice
A.Suetin: Škola šachové strategie a taktiky
L.Pachman: Střední hra v šachové praxi
L.Pachman: Moderní šachová strategie
A.Nimcovič: Můj systém
A.Nimcovič: Můj systém v praxi
P.Herejk: Základní výcvik začátečníků na webu ŠSČR
Související témata:
Odkazy:
(autor: Zdeněk Holeksa, stav: hotovo)