Úvod o funkci Šachopedie:
Učení se šachů není jen o samotném hraní, ale také o velkém množství studia. V dnešní informacemi nabité době s knihami, internetem, videy a řadou dalších zdrojů je důležité mít studijní materiály přehledné a dobře systematizované. Ideální základnou pro šachové studium je přehledný rozcestník se základním vysvětlením témat a se spoustou odkazů na další zdroje.
Právě takové fungování najdete v Šachopedii. Je to naše výuková encyklopedie šachu. Témata jsou rozdělená do oblastí a podoblastí. Ke každému tématu je ilustrativní obrázek a stručný textový popis. Následují metodicky řazené diagramy a k nim stručné a věcné komentáře. Pod vysvětlením tématu pak následují odkazy na internet, videa i šachovou literaturu.
Ukázka 1: Kde najdete Šachopedii? Výukovou encyklopedii šachu najdete na domovské stránce. V nabídce funkcí 3x3 je v horní řadě uprostřed. Je označená ikonou knížky. Je to takový šachistův průvodce po galaxii :-)
Ukázka 2: Navigace v Šachopedii Po otevření Šachopedie najdete vlevo navigační panel. Jediným kliknutím se dostanete na jakékoliv místo Šachopedie. V prostředním sloupci jsou jednotlivé oblasti šachu. A vpravo najdete seznam svých oblíbených témat Šachopedie.
Ukázka 3: Výběr oblasti šachu Každá oblast šachu má svůj obrázek. Na dlaždici najdete také počet obsažených kategorií a článků. Kliknutím na dlaždici vstoupíte do vybrané oblasti Šachopedie.
Ukázka 4: Výběr série témat Nyní si můžete vybrat kategorii témat v dané oblasti. Například v Taktice najdete čtyři různé kategorie.
Ukázka 5: Výběr tématu Uvnitř kategorie uvidíte seznam jednotlivých článků. Máte možnost si je kliknutím přímo otevřít, anebo tlačítkem Označit přidat mezi vaše oblíbená témata.
Ukázka 6: Označit jako Oblíbené Když jsme otevřeli článek, vidíme jeho originální obrázek a úvodní text o tématu. Z něj se dozvíte to nejdůležitější. O kousek níže můžete kliknout na tlačítko Označit a přidat téma mezi svá oblíbená témata Šachopedie.
Ukázka 7: Diagramy a komentáře O kousek níže najdete diagramy s textovými komentáři. Praktické ukázky jsou srdcem Šachopedie! Tahy jsou zvýrazněné tučným písmem. Najdete i řadu odkazů - někdy na příbuzná témata Šachopedie, jindy na procvičovací testy nebo výuku.
Ukázka 8: Šachová videa U některých témat jsou vložená i šachová videa. Některá jsou z naší vlastní tvorby, jiná převzatá od jiných autorů.
Ukázka 9: Odkazy na testy a výuku O kousek níže následují odkazy na šachové testy (Procvičovat) a výuku (Učit se). Probrané téma v Šachopedii si tak rovnou můžete prakticky procvičit!
Ukázka 10: Doporučená literatura a související témata Následují odkazy na šachovou literaturu, často i s odkazem na možnost nákupu v našem e-shopu. Pod nimi jsou související témata Šachopedie. Takže jedním kliknutím můžete přejít na další blízké téma. A na konci článku najdete několik užitečných odkazů.
Závěr a doporučení:
Kromě spousty komentovaných ukázek Šachopedie nabízí i odkazy na další studijní materiály. Odkazuje na procvičovací testy, výukové lekce, šachová videa a na šachovou literaturu, ve které k tématům najdete hlubší informace. Díky tomu se může stát užitečným rozcestníkem pro další šachové studium.
Šachopedie je výborná i pro zadávání domácích úkolů - stačí svým svěřencům poslat odkaz na dané téma a tím je zajímavý studijní úkol zadaný.
Průvodce funkcemi My-Chess:
1. Obsahové funkce:
- Šachopedie
- Učit se
- Videa
2. Práce s obsahem:
- Kurzy
- Soutěžit
3. Motivační funkce:
4. Ostatní funkce:
- Trenér
- Blog
- E-shop
- Profil
Náměty a připomínky můžete posílat na emailovou adresu martinbeil64@gmail.com.