Úvod o funkci Učit se:
Výukové lekce jsou pro výukový server základ :-) Potřebují být metodické, přehledné, mít jasný spád a výrazné ukázání myšlenky. Ideální je řadit výukové lekce do tematických celků, ve kterých jsou lekce metodicky navázané za sebou. Velmi užitečné je navázat na výukové lekce i procvičování získaných dovedností.
V systému My-Chess plní tuto úlohu funkce Učit se. Naše výukové lekce kombinují ukázku pozic na šachovnici, na které se i předvádějí tahy. Důležité okamžiky jsou na šachovnici zvýrazněné šipkami a značkami. A vedle šachovnice je textové pole, na kterém je samotný výklad. Texty jsou stručné a metodické, přehledně se zobrazují i na menších obrazovkách mobilních telefonů.
Ukázka 1: Kde najdete Učit se? Na domovské stránce v nabídce 3x3 je to dlaždice vpravo nahoře. Funkce Učit se je označená ikonou žárovky. S její pomocí se vám v mnoha šachových tématech rozsvítí :-)
Ukázka 2: Procenta a rychlé spuštění Uvnitř funkce Učit se najdete karty s jednotlivými oblastmi šachu. Na každé kartě je lišta s procenty splněných témat v dané oblasti. A tlačítkem „Otevřít“ můžete spustit nejjednodušší téma z dané oblasti, které ještě nemáte vyřešené.
Ukázka 3: Související obsah V pravé části najdete odkazy na související obsah. Jsou to doporučená témata Učit se, Procvičovat a Šachopedie, na která můžete jediným kliknutím přejít.
Ukázka 4: Výběr oblasti šachu Když chceme nahlédnout hlouběji do nějaké oblasti šachu, klikneme přímo na její kartu. Můžeme si vybrat například oblast "Základy".
Ukázka 5: Jednotlivé výukové série Uvnitř vybrané oblasti šachu vidíme seznam obsažených sérií. U každé jsou procenta splnění a také tlačítko "Otevřít" pro rychlé spuštění. V pravé části obrazovky můžeme kliknout na související obsah.
Ukázka 6: Výběr výukové série Když si chceme sami vybrat konkrétní výukovou lekci, vybereme si nejdřív sérii. Stačí kliknout na dlaždici s danou sérií a dostaneme se přímo do ní.
Ukázka 7: Uvnitř výukové série Každá výuková série má svůj obrázek a základní textový popis. Pod ním najdete i lištu s procenty, kolik už máte úspěšně vyřešeno. Níže vidíme seznam obsažených výukových lekcí. Tlačítkem "Otevřít" můžeme téma přímo spustit.
Ukázka 8: Výběr jedné výuky V dlaždicích jednotlivých témat jsou další užitečné údaje. Zelená tečka značí, že už jste téma úspěšně řešili. Dále počet obsažených komentářů a maximální časová náročnost. Kliknutím na dlaždici přejdete přímo do detailu daného výukového tématu.
Ukázka 9: Detail výuky Tady najdete textový popis výukového tématu. A tlačítkem "Otevřít" výuku spustíte. Níže vidíte ještě bannery se souvisejícím obsahem. Jedním kliknutím se tak můžete dostat na procvičovací test daného tématu. Anebo si o probírané látce počíst v Šachopedii.
Ukázka 10: Fungování výuky Výuka je založená na kombinaci diagramu, na kterém se hrají tahy, a textového komentáře s výkladem. Tlačítka "Další" a "Předchozí" použijete pro průchod tématem dopředu nebo zpátky. Tlačítkem "Konec" můžete výuku ukončit - nejlépe až po projití všech kroků výuky :-)
Ukázka 11: Kontrolní otázky Výuka obsahuje také procvičovací úkoly a otázky. Takže už během výuky si vše procvičíte. Na obrázku vidíme úkol s označováním polí. Jindy mohou být úkoly s hraním tahů, výběrem z možností a další.
Ukázka 12: Vyhodnocení výuky Po ukončení výuky tlačítkem "Konec" se vám zobrazí vyhodnocení. V něm vidíte úspěšnost řešení otázek a strávený čas. Také můžete spustit výuku znovu nebo přejít na následující téma. Ve spodní části si můžete zkontrolovat svá řešení. Případně si zobrazit pouze chyby a co nejlépe se z nich poučit.
Závěr a doporučení:
Velkou výhodou našich výukových lekcí je jejich propojenost s procvičovacími testy. Po projití témat ve funkci Učit se doporučujeme ověřit porozumění probírané látce ve funkci Procvičovat a všechno si tak prakticky procvičit.
Užitečné je také využívat procvičování jako příležitostné opakování delší dobu po probrání. Při zadávání domácích úkolů stačí poslat odkaz na test nebo výuku, svěřenci si jen otevřou odkaz z emailu a mají interaktivní online domácí úkol.
Průvodce funkcemi My-Chess:
1. Obsahové funkce:
- Učit se
- Videa
2. Práce s obsahem:
- Kurzy
- Soutěžit
3. Motivační funkce:
4. Ostatní funkce:
- Trenér
- Blog
- E-shop
- Profil
Náměty a připomínky můžete posílat na emailovou adresu martinbeil64@gmail.com.