Strategie je tím, co zkušeného šachistu v partii vede a udává jeho hře směr. Porozumění strategii se v průběhu šachového vývoje značně vyvíjí a dává šachistově hře čím dál větší hloubku. V Šachopedii najdete vysvětlení důležitých strategických témat a také řadu odkazů na další užitečné zdroje studia.
Popis obsahu:
V oblasti Strategie najdete vysvětlení důležitých pojmů o strategii, střední hře, hodnocení pozice a stanovení plánu hry. Dále o pěšcové struktuře, boji o důležité úseky šachovnice, aktivitě a pasivitě. Podrobně se seznámíte s vlastnostmi a potřebami jednotlivých figur. A v závěrečné části této oblasti najdete přehled typových pozic a vysvětlení jejich vlastností a typických postupů.
Studijní cíle:
Cílem této oblasti je získat přehled o základních strategických pojmech a na řadě ukázek se je naučit používat. Klíčová je především schopnost hodnocení pozice a na jeho základně stanovit správný plán hry. Přání šachových figurek jsou pro mírně pokročilé hráče důležitým krokem do světa strategie. Pro pokročilejší hráče mají velký význam typové pozice.
Ukázka 1: Střední hra Na obrázku vidíme horní část tématu Střední hra ze série Strategie - obecné. V horní části je ilustrativní obrázek a základní popisný text o tématu. Následuje tlačítko "Označit", kterým přidáte téma mezi svá Oblíbená témata. Pod tím už začínají jednotlivé diagramy s komentáři.
Obsažené složky:
Podrobněji se seznámíme s jednotlivými sadami témat Šachopedie z oblasti Strategie.
Strategie - obecné – Tato sada nás ve dvanácti tématech provádí úvodem do strategie a základními strategickými pojmy jako jsou pěšcová struktura, hodnocení a plán, aktivita či pasivita. Je to důležitá výbava pro další strategické studium.
Přání šachových figur – V sedmi tématech této oblasti si projdeme základní vlastnosti jednotlivých figur. Jaká jsou přání šachových figur? Kdy jsou spokojené a silné a kdy naopak nešťastné a slabé? Pochopení vlastností a přání šachových figur je základem pochopení strategie.
Typové pozice – Podle pěšcové struktury můžeme určit řadu základních typických pozic, které mají spoustu společných znaků a často se v nich využívají podobné plány. V deseti tématech této série si nejdůležitější typové pozice projdeme.
Na ukázku přidáváme jeden diagram z tématu Co si přeje král? v sérii Přání šachových figur:
Ukázka 2: Obrana před útokem Když soupeř útočí na naše rošádové postavení, je potřeba najít správnou metodu obrany. Velmi často to bývá zablokování křídla, na kterém soupeř útočí. V naší pozici bílý zahraje 1.g3, čímž útok černého výrazně zpomalí. Bílý pak sám získá velmi silný útok prostřednictvím hrozby b4-b5, na kterou černý nemá účinný protilék.
Závěr a doporučení:
V tématech Šachopedie zaměřených na strategii najdete vysvětlení důležitých strategických pojmů, potřeb jednotlivých figur i základy jednotlivých typových pozic. Ke všem tématům najdete dostatek názorných ukázek. U těchto témat mají speciální význam odkazy na šachovou literaturu, ze které můžete témata studovat do větší hloubky. Užitečné je především doplnění přehráváním kvalitně komentovaných partií silných hráčů.
Průvodce obsahem My-Chess:
1. Procvičovat
- Základy
- Zahájení
- Taktika
- Koncovky
- Školička
- Ostatní
2. Učit se
- Základy
- Zahájení
- Taktika
- Koncovky
- Ostatní
3. Šachopedie
- Základy
- Zahájení
- Taktika
- Strategie
- Koncovky
- Historie
- Ostatní
4. Ostatní
- Videa
- Kurzy
- Soutěžit
Náměty a připomínky můžete posílat na emailovou adresu martinbeil64@gmail.com.