Studium koncovek nám pomáhá nejen ve zvládnutí závěrečné fáze šachové partie, ale silnou měrou přispívá také k pochopení vlastností figur, hodnocení pozice a plánu hry. S menším množstvím figur na šachovnici roste potřeba naplno využít všechny zdroje. V Šachopedii najdete vysvětlení důležitých koncovkových pojmů i ukázky jejich využití v různých typech koncovek.
Popis obsahu:
Oblasti Koncovky obsahuje vysvětlení základních koncovkových pojmů a důležitých zásad správné hry v koncovkách. Své samostatné články má řada jednotlivých pěšcových koncovek od čtverce a kritických polí až po volná tempa a trojúhelník. Následují podrobně zpracované i figurové koncovky. A v závěru oblasti najdete vysvětlení různých matovacích postupů.
Studijní cíle:
Cílem této oblasti je seznámit se s důležitými pojmy v koncovkách, jakými jsou volný pěšec, opozice či aktivita krále. Dále naučit se hrát podle zásad koncovek (centralizace krále, vytvoření a potom prosazení volného pěšce) a naplno využívat aktivitu všech zbylých figur. Jednotlivé pěšcové a figurové koncovky a matovací postupy doporučujeme studovat průběžně a přidávat obtížnější s rostoucí silou hráče.
Ukázka 1: Centralizace krále Na obrázku vidíme horní část tématu Centralizace krále ze série Zásady koncovek. V horní části je ilustrativní obrázek a základní popisný text o tématu. Následuje tlačítko "Označit", kterým přidáte téma mezi svá Oblíbená témata. Pod tím už začínají jednotlivé diagramy s komentáři.
Obsažené složky:
Podrobněji se seznámíme s jednotlivými sadami témat Šachopedie z oblasti Koncovek.
Koncovky - obecné – V úvodní sadě o koncovkách se seznámíme se sedmi důležitými tématy. Zaměříme se na cíle koncovek, jejich rozdělení na pěšcovky a různé typy figurových koncovek. A také si vysvětlíme nejdůležitější koncovkové pojmy, které budeme v dalších oblastech využívat.
Zásady koncovek – Tato sada má sice jenom pět témat, ale jsou mimořádně důležitá! Věnujeme se v nich klíčovým zásadám koncovek a principům správné hry. Je to praktický a řadou ukázek podložený návod, jak koncovky správně hrát.
Pěšcové koncovky – V této oblasti se podíváme na sedmnáct témat z oblasti pěšcových koncovek. Od nejjednodušších, jakými jsou čtverec či souboj krále a pěšce proti samotnému králi. Až po mnohonásobně složitější jako nebezpeční pěšci, pěšcový průlom nebo nevýhoda tahu.
Figurové koncovky – Existuje řada různých typů figurových koncovek podle materiálu, který ještě na šachovnici zbývá. Vyskytují se v nich různá pravidla a zásady pomáhající správné hře. Dvanáct témat této série se věnuje jednotlivým figurovým koncovkám. Společně se jim podíváme na zoubek.
Matování – V této sadě šesti témat se podíváme na různé matovací postupy. Od velmi jednoduchých matování věžemi či dámou, přes matování dvěma střelci, až po matování střelcem a jezdcem, které už vyžaduje značnou dovednost a schopnost vynikající souhry figur.
Na ukázku přidáváme jeden diagram z tématu Mezní pole v sérii Pěšcové koncovky:
Ukázka 2: Mezní pole Zelenou barvou jsou vyznačená mezní pole černého pěšce d6. Pokud tato pole bílý král obsadí, černého pěšce získá. Bílý na tahu zahraje 1.Ka6 a obsadí mezní pole. Dále například 1...Kc8 2.Kb6 Kd7 3.Kb7 Kd8 4.Kc6 Ke7 5.Kc7 Ke8 a nyní bílý získá pěšce 6.Kxd6 a vyhraje. Černý na tahu by vstoupil do opozice 1...Kb7 a tím by před bílým králem ubránil mezní pole. Dál bílého krále nepustí ani o kousek, například 2.Ka5 Ka7 3.Kb5 Kb7 s remízou opakováním tahů.
Závěr a doporučení:
V oblasti koncovek nabízí Šachopedie množství zpracovaných témat o koncovkových pojmech, zásadách, konkrétních pěšcových i figurových koncovkách a také matovacích postupech. U každého tématu najdete dostatek praktických ukázek a také řadu odkazů na šachovou literaturu (dokonce na konkrétní stránky knih) a na procvičovací testy či výukové lekce.
Průvodce obsahem My-Chess:
1. Procvičovat
- Základy
- Zahájení
- Taktika
- Koncovky
- Školička
- Ostatní
2. Učit se
- Základy
- Zahájení
- Taktika
- Koncovky
- Ostatní
3. Šachopedie
- Základy
- Zahájení
- Taktika
- Koncovky
- Historie
- Ostatní
4. Ostatní
- Videa
- Kurzy
- Soutěžit
Náměty a připomínky můžete posílat na emailovou adresu martinbeil64@gmail.com.